Kitekintés a nagyvilágba építész szemmel

2024.12.14

Párizs egyik ikonokus építménye - a Notre-Dame és a gótika

2024.12.13-án szombaton 5 és fél év után ismét megnyitotta kapuit az újjászületett párizsi Notre-Dame. Egy pusztító tűzvész után Párizs ikonikus építménye életveszélyessé vált és le kellett zárni a turisták elől. A tűz elpusztította a tetőszerkezet kétharmadát és az azt alátámasztó faszerkezetet. A huszártorony leomlásával az alatta lévő kőboltozat is súlyosan megsérült.

Mielőtt azonban rátérnénk a felújítási munkákra, tekintsünk egy kicsit vissza a múltba és ismerjük meg a székesegyház történelmét!

1163 után kezdték építeni a székesegyházat, amely a keresztény Európa válasza volt a középkori civilizáció fejlődésére. Ebben az időszakban hódított teret a gótika, amely az építészetben is jelentős fejlődést eredményezett. Az épületeken megjelentek a külső támívek, támpillérek amelyek segítségével a külső falakat tehermentesíteni tudták, így lehetővé vált a magas kőívek létrehozása és az ablaknyílások növelése. A hatalmas ablakokon történeteket tudtak elmesélni például az Ótestamentumból és Krisztus életéről.

Az egek felé törő gótika az építészet egyik legfigyelemreméltóbb kalandja volt. A szerkezeti megoldások zsenialitása és az építőmesterek kifinomult mesterségbeli tudása jellemezte ezeket a gótikus épületeket.

A Notre-Dame építésénél a kor összes technológiai vívmányát alkalmazták, ez volt a gótika első olyan épülete ahol a külső támíves megtámasztást alkalmazták. A főbejárat felett egy hatalmas rozettás ablak kapott helyet, mely egy kőből kifaragott, színes üvegekkel betöltött, bonyolult csipke mintázatú ablak. A külső támíveknek köszönhetően egy felső szintet is rá tudtak építeni, így az oldaltetők felett létre tudott jönni egy ablaksor. A kereszthajókat a 13. században építették hozzá, míg a huszártorony már a 19. századból való elem. A főhajó belsejében a több mint 30 méter magas kőboltozat uralja a teret.

A székesegyházakra mindig is jellemző volt a fedélszék tűz, számos templom tetőszerkezete tűzvészben pusztult el. Ezért alakult ki a Notre-Dame esetében is alkalmazott kő boltozat és fa tetőszerkezet kettős alkalmazása. A kő boltozat tűzálló akadályt képezett a belső tér felé egy esetleges fedélszéktűz esetén, míg a fa tetőszerkezet megvédte a külső hatásokkal szemben az önmagában nem vízálló és repedezett kőboltozatot.

A gótika építészete a véres keresztes hadjáratok idején alakult ki és ezek a fennséges építmények még nagyobb kontrasztot alakítottak ki a parasztság szegényes házaival szemben.

Ettől függetlenül ezek az építmények azóta is meghatározó lenyomatai történelmünknek.

forrás: Johnathan Glancey - Építészet c. könyve