Építkezz hivatalosan! 3.rész
Engedély nélkül végezhető építési tevékenységek
Aki esetleg még nem olvasta az első két részben a hatósági eljárások közül az építési engedélyezési és az egyszerű bejelentési eljárásról esett szó.
Ezekhez kapcsolódóan most az engedély nélkül végezhető tevékenységekről ejtenénk pár szót.
Mint ahogy minden más szabályozás ez is olyan, hogy már többször változott és most 2024. október 1-ével újabb formában került kiírásra. Ettől a dátumtól új szempontrendszert kell alkalmazni az engedélyhez kötött építési tevékenységek meghatározása során!
Mostani állapot szerint a jogszabályban (281/2024. (IX.30. Korm.rendelet) az engedélyhez kötött tevékenységek felsorolását látjuk, így több szempont alapján kell eldöntenünk, hogy az adott építési tevékenység során szükséges-e valamilyen előzetes hatósági döntés vagy sem:
- az adott tevékenység egyszerű bejelentéshez kötött-e
- ha nem egyszerű bejelentéshez kötött, akkor építési engedély alapján végezhető-e
- ha se egyszerű bejelentéshez, se építési engedélyhez nem kötött, akkor településképi bejelentést kell-e tenni (2023. évi C. tv.); (419/2021. (VII.15.)
Mivel az építési engedély szükségességénél megadták a minimális méreteket hogy honnantól kell engedélyt kérni így ebből a következők szűrhetők le:
- építési engedély nélkül végezhető építési tevékenység a 35m2 összes hasznos alapterület alatti vagy 4,5m gerincmagasság alatti, lapostetős épület esetében 3,5m párkánymagasság alatti épület
- ebből következik például, hogy a sokszor kérdéses mobilházak esetén sem kell engedélyt kérni, ha ezen paraméterek alatti
- KIVÉVE ha lakó funkciót tartalmaz, mert abban az esetben már az egyszerű bejelentés hatálya alá tartozik és meg kell feleljen a lakóépület paramétereinek!
- engedély nélkül építhető az ideiglenes állvány jellegű építmény is, ha maximum 180 napig áll, maximum 50 fő egyidejű tartózkodására van tervezve, megfelelőség-igazolással vagy teljesítményigazolással rendelkezik
Ha mégis bizonytalan, hogy a tervezett épület engedélyhez kötött-e, érdemes szakember véleményét is kikérni! Egy építész tervező minden esetben segíteni tud a lehetőségek felvázolásával!
forrás: www.epitesijog.hu; www.njt.hu