Kitekintés a nagyvilágba építész szemmel!

2024.12.30

Párizs egyik ikonikus építménye – a Notre-Dame felújítása

A párizsi Notre-Dame székesegyház öt és fél éves felújítási munka után újra megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt. De milyen is volt az idáig vezető út?

A tűzoltóknak a sikerült megfékezniük a lángokat, a kár felbecsülhetetlen volt. A huszártorony ledőlt és a tűz átterjedt a két harangtorony egyikére is. Szerencsére a három rózsaablak és az orgona megmenekült.

Philippe Villeneuve, a Notre-Dame főépítésze már az oltási munkálatok során bement az épületbe, hogy a károkat felmérje. A vele készített interjúban azt nyilatkozta, hogy fontos volt felmérni a veszélyzónákat és a veszélymentes zónákat. Az oltás során keletkezett pára is gondokat okozott a szerkezetben, mert már a tűzvész előtt is voltak olyan boltozat részek melyek felújításra szorultak. Két évig tartott az épület biztonságossá tétele, a felújítás csak ezután vehette kezdetét. További veszélyforrás volt emellett a tűzvész után felszabaduló ólom mennyisége, amely a székesegyház tetőszerkezetébe volt beépítve.

A székesegyház újjáépítéséhez a világ minden részéről szükség volt hozzáértő kézművesek segítségére.

A felújítási munkákba a Mapei cégcsoportot is bevonták, méghozzá a kereszthajók boltozatának szerkezeti megerősítésére kérték fel őket. Egyéves terméktesztelés után engedélyezték a Mapei által kifejezetten történelmi szerkezetek megerősítésére kifejlesztett megoldásának alkalmazását. Ez a rendszer egy előkevert, természetes hidraulikus mész (NHL) és Eco-Puccolán tartalmú habarcs volt (Planitop HDM Restauro), amelyet üvegszálas hálóval (Mapegrid G 220) erősítettek meg. A Mapei, ahogy arról a saját oldalán is beszámolt, képzést tartott az építő és kőfaragó csapatoknak a megoldás helyes használatáról.

"Ez a habarcsos szerkezeti megerősítés egyfajta héjként működik, monolitikus szerkezetet ad a falazott boltozatoknak, enyhítve a jövőbeli mozgások hatásait és megelőzve a szomszédos kapcsolatok repedéseit"

A projektben részt vevők közül mindenki azt vallja, hogy hatalmas felelősség egy ilyen jellegű történelmi épület felújítása. Minden egyes részletet aprólékosan kellett tanulmányozni, hogy ez a kulturális örökség pontosan az eredeti formájában kerülhessen visszaépítésre.

Építészként én is azt vallom, hogy a történelmi épített örökségünk nagy jelentőséggel bír, ezek felújítása sok esetben sokkal nagyobb kihívást rejt, mint egy új épület megtervezése. Szeretném hinni, hogy a mostani épületeink is legalább ennyi évet megérnek és legalább ekkora jelentőséggel fognak bírni a későbbi korok számára.

forrás: https://www.mapei.com/hu/hu/mapei-kronika/mapei-kronika-reszletek/notre-dame-szekesegyhaz-parizs-egy-rendkivuli-helyreallitasi-munka

Szugfill-Banai Andrea